Haber Eser

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Ve Engellilere Sunulan Haklar

Yaşadığımız engellilik kimimizin çalışma temposunu engellemekte, kimimizin ev işlerinde güçlük çekmemize sebep olmakta…Öyle yada böyle her kes kadar verimli olamamaktayız ve bu durumdan dolayıda evimize katkı sağlıyamamaktayız.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Ve Engellilere Sunulan Haklar
Bu haber 10 Ocak 2017 - 21:16 'de eklendi ve 197 kez görüntülendi.

Kimimiz doğuştan Engelliyiz kimimiz ise yaşadığımız hastalıklardan, kimimiz ise geçirdiğimiz bir kazadan dolayı engelliyiz.Bu hayatın
sonu demek değildir her zaman kendimizle barışık olup hayatı yaşadığımız şekilde benimsemek hayatımızı bu yollarda güzelleştirmek lazım.
Yaşadığımız engellilik kimimizin çalışma temposunu engellemekte, kimimizin ev işlerinde güçlük çekmemize sebep olmakta…Öyle yada böyle her kes kadar verimli olamamaktayız ve bu durumdan dolayıda evimize katkı sağlayamamaktayız.

Devletin ön gördüğü yasaya göre buna da bir çözüm buldu ve bu tür engelli olan kişilere devlet bir çok yerde kolaylıklar sundu bunlardan birçoğu şu şekilde…
(Engelli raporu müracaat ocak ayında başlamıştır ve her 3 ayda bir tekrarlanmaktadır her hastanenin tarihleri farklı olduğunu için gün belirtemiyoruz…)
ENGELLİLER İÇİN SUNULAN HAKLAR:

• 2022 Aylık Hakkı
• Gelir Vergisi İndirimi
• Emlak Vergisi İndirimi
• Özel Tüketim Vergisi İndirimi (ÖTV)
• Gümrük Vergisi İndirimi
• Tıbbi, Medikal Ve Eğitim Araç Gereçleri İçin KDV İndirimi
• SHÇEK Evde Bakım Aylığı
• EKPSS/Kura ile Atama Hakkı
• Engelli İş Kurma Projeleri
• Korumalı İş yeri Projeleri
• Engelli Kimlik Kartı Hakkı
• Engelli Park Yeri Kullanım Kartı
• Ulaşım İndirimleri Hakkı
• Muhtaç Aylığı (Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından)
• Elektrik, Su, Doğal gaz ve Gsm tarife indirimleri (Kurum İnisiyatifi Dahilinde)
• Engelliler için AÖF Harç İndirimi Hakkı
• Müze ve Ören Yerleri İndirim Hakkı
• Rehabilitasyon Merkezlerinden Yararlanma Hakkı
• Ve Diğer İndirimler ve Haklar bulunmaktadır. Ayrıca engelli vatandaşları 5378 sayılı Engelli Hakları Kanunu bulunmaktadır.
Ancak yasa haricinde bulunan yardım, indirim ve diğer haklar kurum inisiyatifi dahilindedir.”

Peki bunlara sahip olabilmek için hangi yollara baş vurulmalı ve engellilik %(yüzde) kaç olmalı…

Engelli Raporu Oranının Hesaplanması ve Verilmesi:

Engelli sağlık raporu Sağlık Bakanlığının engelli raporu vermeye yetkili tam teşekkülü saydığı kamu hastanelerinden alınır.
Bu hastaneler belli aralıklar ile güncellenmektedir.
Yetkili her hastanenin sağlık kurulu bölümü bulunmaktadır. İlk başvuruyu buradan gerçekleştirerek işlemlere başlayabilirsiniz.
Sağlık raporunu alabilmek için özürlünün bizzat kendisi, velisi, vasisi yada raporu isteyen kurum bizzat başvurabilir. Kamu Kurum ve
Kuruluşlarda gerekli gördükleri durumda sevk yolu ile talep edebilir. Sevk yolu ile başvurma ile bizzat başvurma arasında bir fark yoktur.
Sağlık Kurulu Raporları Engelliler İçin Ücretsiz olarak verilmektedir.”
Engelli Sağlık Kurulu Raporu Başvurusu İçin Gerekli Evraklar
•Dilekçe (Hastane size doldurmanız için verecektir)
•Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisi
•5 Adet Fotoğraf (Hastaneden hastaneye değişmektedir en fazla 5 fotoğraf bulundurmanız iyi olacaktır)

Başvuru yapıldıktan sonra sağlık kurulu sizi ilgili bölümlere yönlendirerek muayene ve tetkik yapıldıktan sonra sonucu beklemeniz
gerekecektir.”

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Onay ve Verilişi

Rapor Sonucunun ne zaman çıkacağı ile ilgili bilgiyi sağlık kurulunda başvurunuz sırasında öğrenebilirsiniz. Hastaneler haftanın
belli günlerinde bu rapor sonuçlarını dağıtmaktadır. Hastaneden hastaneye değişiklik gösterdiğinden bu bilgiyi tam olarak veremiyoruz.
1.Raporlar kurum müracaatında üç nüsha, kişisel müracaatlarda ise iki nüsha olarak düzenlenir ve başhekim tarafından onaylanır.
2. Engelli sağlık kurulu raporunun bir nüshası ilgili kişiye verilir. Kurum müracaatlarında ise raporun bir nüshası raporu isteyen
kuruma gönderilir.
3.Raporun bir nüshası, gerektiğinde belgelendirilmesi amacıyla raporu veren sağlık kurumunda saklanır.”

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Geçerlilik Süresi

1.Özürlü sağlık kurulu raporunun sürekli olup olmadığı ile süreli raporlarda raporun geçerlilik süresi mutlaka belirtilir.
2.Özürlü sağlık kurulunca kişinin özür durumunun sürekli olduğuna karar verilmesi durumunda, özürlü sağlık kurulu raporunun ilgili
bölümünde bu durum belirtilir. Ancak özür durumunun değişmesi halinde, kişinin talebi üzerine rapor ve buna bağlı kişinin özür oranı
yeniden belirlenir.”

Engelli Sağlık Kurulu Raporu İtiraz Hakkı

1.Engelli sağlık kurulu raporuna; engelli, velisi veya vasisi veyahut raporu isteyen kurum tarafından itiraz edilebilir. İlgililer itiraz dilekçesi ve ilk engelli sağlık kurulu raporunun tasdikli bir örneği ile birlikte, bulunduğu ilin sağlık müdürlüğüne başvurur.
İl sağlık müdürlüğünce, engelli sağlık kurulu raporu alacak kişi en yakın farklı bir engelli sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastaneye gönderilir. İtiraz edilen engelli sağlık kurulu raporu ile itiraz üzerine verilen engelli sağlık kurulu raporundaki kararlar aynı yönde ise engelli sağlık kurulu raporu kesinleşir.”

2.Engelli sağlık kurulu raporlarının farklı olması durumunda, Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan hakem hastanelerden, kişinin ikamet ettiği yere en yakın bir hakem hastaneye, kişi yeniden muayene edilmesi ve engelli sağlık kurulu raporu tanzim edilmesi amacıyla yine il sağlık müdürlüğü kanalıyla gönderilir. Hakem hastanenin engelli sağlık kurulunca verilen kararı kesindir.”

3.Özürlü sağlık kurulunca özürlünün özür durumunun sürekli olmadığına karar verilmesi halinde de bu husus ilgili bölümde belirlenerek özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi belirtilir. Zaman içinde değişebilen veya kontrolü gerektiren hastalıklar, hastanın önceki özürlü sağlık kurulu raporu da kurula sunularak, özürlü sağlık kurulunun belirleyeceği süre içinde yeniden görüşülür ve karara bağlanır.”

– Daha az sigortalılık süresi ve daha az prim günü ile emekli olmak yani erken emeklilik,”

– Engellilere tanınan indirimli veya ücretsiz seyahat haklarından yararlanmak,başta olmak üzere, engellilere tanınan hak ve imkanlardan yararlanabilmek için en az yüzde 40 engelli (özürlü) olmak gerekmektedir.”

Bizler bu toplumun bir ferdi isek o zaman şartlar ne olursa olsun her birimiz için hayat şartlarını kolaylaştıracak yasaların mevcut
olduğunu unutmamak lazım.Devlet herkesin yardımına yetişmeye çalıştığını ve yaşantımızı bizim için kolaylaştırdığının bilincinde
olmalıyız.
Her zaman hayata pozitif bakabilme umuduyla sağlıklık günler dilerim…

http://www.yenisaglikhaberleri.com katkılarıyla hazırlanmıştır.

Habereser.com/Kıymet Okur

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA