Haber Eser

TİROİT Bezi Hastalıkları Hangi organlarımızı Etkisi Altına Alıyor

Tiroit hastalığında bilmediklerimiz..
Tiroit bezi, hormon salgılayan yani bir endokrin bezdir ve vücudumuz için hayati önem taşıyan görevlere sahiptir. Tiroit bezi, vücudunuzun enerji düzeylerini kontrol eder ve işlevinde herhangi bir problem olduğunda kişinin sağlığını oldukça etkiler.

TİROİT Bezi Hastalıkları Hangi organlarımızı Etkisi Altına Alıyor
Bu haber 08 Ocak 2017 - 19:30 'de eklendi ve 164 kez görüntülendi.

Tiroit hastalığında bilmediklerimiz..
Tiroit bezi, hormon salgılayan yani bir endokrin bezdir ve vücudumuz için hayati önem taşıyan görevlere sahiptir. Tiroit bezi, vücudunuzun enerji düzeylerini kontrol eder ve işlevinde herhangi bir problem olduğunda kişinin sağlığını oldukça etkiler.
Tirioit hastalığı dendiğinde hemen ilk akla Guatr gelmekte oysa Guatr hastalığından daha öte bir hastalık ve Tüm vücudun bağışıklık sistemini
etkiliyen bir hastalıktır….Halk arasında tiroidin her türlü hastalığına guatr demek alışkanlık olmuştur. Halbuki tıbben, sadece, tiroidin kanser dışındaki büyümelerine guatr denmektedir. Guatr, her zaman tiroit hormon üretimini bozmaz. Bazen hastanın boğazında çok büyük bir guatr olmasına rağmen tiroit hormonu normal olabilmektedir.
TSH ölçümünün normalden düşük olması tiroit bezinin aşırı çalıştığını gösterir. TSH düzeyinin normalden yüksek bulunması ise tiroit bezinin
az çalıştığını gösterir.
T4 ve T3 hormonlarının normal sınırın altında veya üstünde olması ise tiroit bezinin fonksiyonlarının normal olmadığını gösterir.
Hipertiroidi tanısı için kanda tiroit hormonlarına (T4 ve T3) ve TSH düzeyine bakılır.
Kanda T4 ve T3 düzeyleri yüksek, TSH ise düşük bulunursa hipertiroid’i teşhisi konur. TSH düzeyinin normalin üstünde çıkması halinde ise
hipotiroid’i düşünülür.
TSH testi sonuçları çok önemlidir. Hipertiroidi ve hipotiroid’i de ilk bozulan ve tedavi sonrası son düzelen TSH testidir. Bu nedenle,Tiroit
bezi hastalıklarında tanı koymada en değerli test TSH’dır.”
Belirtileri nelerdir:

1) halsizlik, yorgunluk
2) kilo alma, kilo verememe
3) unutkanlık
4) ciltte kuruma
5) konsantrasyon zorluğu
6) saçlarda dökülme
7) üşüme
8) kabızlık
9) seste kabalaşma
10) adet düzensizliği
11) kısırlık
12) kas ağrıları ve kas sertliği
13) depresyon
14) demans ( bunama)
15) hareketlerde yavaşlama
16) vücutta şişlik
17) terlemede azlık

Bu belirtilerin bazılarına ya da birçoğuna sahip hastalar, bu şikayetleri ile ilgili birçok farklı branştaki doktorun kapısını çalarlar.
Mesela adet düzensizliği için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına, eklem ve kas ağrıları için fizik tedavi uzmanına, depresyon için psikiyatri uzmanına giderler. Bu nedenle bu tür belirti ve şikayetleri olan hastalarda tiroit hastalığı akla gelmeli ve tiroit hormon testleri mutlaka çalışılmalıdır.

Tiroit bezi yetmezliği tanısı konulan hastaların tedavisi dışardan verilecek levotiroksin adlı hormon ilacı ile çok hızlı bir şekilde düzelmektedir.
Hipotiroit’i toplumda %5 civarında görülür. Tiroit nodüllerinden sonra en sık görülen tiroit hastalığıdır. Başlangıcı daha çok subklinik hipotiroidi ( hafif yetmezlik , klinik oluşmadığı, gizli) şeklindedir.”

Kadınlarda daha sık görülür ve yaşla birlikte sıklığı artma eğilimindedir.
Tiroit bezi, boynun ön tarafında, gırtlağın alt hizasında, kelebek şeklinde bir organdır.
Her iki yanında ses telleri ile ilgili sinirler ve arkasında paratiroit bezleri bulunur.
Hastalık ilerledikçe, hasar gören hücreler çoğalır, artan TSH’a rağmen, T4 ve T3 azalmaya devam eder. Buna bağlı olarak, tiroit hormonu Yetersizliği (hipotiroidi) belirtileri ortaya çıkar.”

Bunlar;Erken dönemde:

* Halsizlik,
* Zihin faaliyetlerde azalma (unutkanlık, uykuya meyil),
* Kas ağrıları ve kramplar, eklem ağrıları,
* Aşırı üşüme,
* Kabızlık,
* Kuru cilt, saç tellerinde incelme, tırnaklarda incelme ve kolay kırılma,
* Adet düzensizliği ve belki kısırlık/düşük…

Geç dönemde:

* Konuşmanın ağırlaşması, yavaşlaması, seste kalınlaşma,
* El-yüz ve ayaklarda ödem (şişlik),
* Tat ve koku almada azalma,
* Kilo alma (çok nadir kilo kaybı da olabilir),
* Cilt renginde solukluk/sararma,
* Kaşların yan taraflarında incelme hatta dökülme,
* Dilde kalınlaşma,
* Nabızda yavaşlama…

Sıklıkla hasta, hastalığının farkına ancak bu dönemde varır.
Tiroit yetmezliği düşündüren durumlar nelerdir?

1) Kolesterolü yüksek olanlarda; hipotiroidi kolesterol yüksekliği yapabileceğinden, kolesterolü yüksek kişilerde tiroit hormon tetkiklerinin
yapılması gerekir.
2) Gebe kalamayan ( kısırlık ) kadınlarda: gebeliğin bir türlü gerçekleşmediği kadınlarda tiroit yetmezliği araştırılmalıdır.
3) Glokomu olanlarda tiroit yetmezliği araştırılmalıdır
4) Algılama bozukluğu olan yaşlılarda tiroit yetmezliği araştırılmalıdır
5) Kan tetkiklerinde sodyum değeri sürekli düşük çıkanlarda
6) Karaciğer ve böbrek yetmezliği saptanan hastalarda
7) Anemiler de ( kansızlıklar da ); Anemilerin önemli bir sebebi de tiroit bezinin az çalışmasıdır.”

Tiroit bezi yetmezliği ( hipotiroidi ) tanısı nasıl konur?

Tiroit bezi yetmezliği belirtileri ile doktora başvuran hastalarda yapılacak birkaç kan testiyle tanı kolaylıkla konulabilir. Kanda özellikle, TSH, serbest T4, serbest T3, anti-TPO antikorlarına bakılır. Tiroit ultrasonu yapılır. Kanda serbest T4 düzeyi düşük, TSH değeri yüksek saptanırsa hipotiroiti tanısı konulabilir. Kan serbest T3 düzeyleri değişken olup normal ya da azalmış olabilir. Nadir de olsa % 5-10 kadar hipofiz bezi yetmezliğine bağlı hipotiroidi de ( santral -primer hipotiroiti ) olabilir. Bu hastalarda kan TSH değeri ve serbestT4 ve serbestT3 değerlerinin üçünün birden düşük bulunması ile tanısı konulabilir. Tiroid bezinin yetmezliği tanısı konulan hastalarda hemogram, karaciğer testleri, kolesterol testleri, kalp grafisi ( EKG) mutlaka yapılması gereken testlerdir. Burada vurgulanması gereken önemli bir noktada hipotirodi de ilaç tedavisinin kararı doktorunuzun alacağı öykü, fizik muayene ve laboratuvar tetkiklerinin
tamamının değerlendirilmesi sonucunda verilecektir.”

Sağlık bir yaşam tarzı için vücudumuzda meydana gelen her hangi bir değişiklik halinde mutlaka bir Doktora görünmeliyiz ve şikayetlerimiz konusunda üstü kapalı bir şikayetlerimizi aktarmamalıyız. En ufak bir detay hastalığımızın tanısını koymakta gecikmesi demektir.

Hastalığınızın geç farkına varılması iyileşme sürecini dahada güçlendireceğini unutmamak lazım .

Habereser.com/Kıymet Okur

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA